Jak usnadnit prvákovi první dny ve škole? Adaptujte jej do nového prostředí

Začátky pro školáka nebývají vždy jednoduché. Zkuste si s dětmi rozebrat co je bude nejbližší měsíce čekat. Připravte je na brzké ranní vstávání, povinnosti a pravidla. Těžkým oříškem bude i 45minutové sezení na hodině či psaní domácích úkolů.
Pamatujete si ještě na svůj první den ve škole? Strach z nového místa, nejistota a množství dětských, podobně naladěných tváří. No v premiérový den to všechno opadlo s vůní paní učitelky a vám se ta škola i zalíbila … Nebo jste se na školní brány velmi těšili a pak vás odradila uškříkaná třídní?

Přicházejí změny

Po příchodu do školních lavic musí prváci čelit hned několika změnám. Ve škole nedostanou jen tak prostor pro slovo, dokud jim ho učitel neudělí. Také si musí zvyknout na to, že pojídání, návštěva toalety a hry si budou muset odložit až na přestávky. S domácími úkoly přicházejí povinnosti nejen pro vašeho školáka, ale také pro vás – rodiče. Vždyť kdo jim bude s nimi pomáhat?

Nejvhodnější je najít systém a přizpůsobit mu tempo. Chcete-li, aby si vaše dítě zautomatizovalo návyky, po návratu domů se raději hned vrhněte na školní tašku. Vyložte z ní věci na stůl a projděte si spolu to, co ten den probírali. Malý školák bude mít všechno ještě čerstvě v paměti. Nezapomeňte mu připomenout, že domácí úkoly jsou jeho prací, ne vaší. Rozlišujte, kdy mu jen pomáháte nebo už děláte kompletně vše za něj, včetně balení školní tašky, strouhání tužek a řešení příkladů. Později tuto dělbu práce oceníte nejen vy, ale také vaše ratolesti.

Tipy jako prvňákům usnadnit první dny ve škole:
Pomozte jim „přepnout“ z prázdninového režimu na školní

Bude velmi obtížné jen tak přeskočit z bezstarostného teplého léta do chladnější a povinnostmi nabitého podzimu. Babí léto bude děti ještě určitě lákat na odpolední toulky. Ale měli byste jim vysvětlit, že škola je prvořadá a do ní se chodí vždy včas. Možná poteče nějaká ta slza a svůj úkol sehrají také nervy. Zkuste jim však vysvětlit, že jste si tím prošli i vy a je to také neobejde.

Věci na ráno si chystejte večer

Děti ještě nemají v hlavě zakódované hodiny a ani sledování času jim nic neříká. Mají na to rodiče. A jak to všichni dobře znají, některé činnosti jim trvají minimálně dvakrát tolik. Naučte je, že připravit si věci dopředu není jen výhoda, ale také nutnost. Ráno se pak vyhnete chaosu se snídaní, vybíráním vhodného outiftu či chystání sešitů s úkoly.

Navnaďte je chodit do školy

Milují vaše děti princeznu Elsu z ledového království? Dovolte jim ji vzít s sebou v podobě školní tašky, penálu či jiných potřeb. Ukažte jim, že i ze školy mohou mít radost a podporujte v nich nadání a talenty, které objevíte. Neupřímujte se pouze na známky ve škole a nesnažte se je srovnávat s ostatními dětmi.

Vciťte se do doby, kdy jste do školy nastoupili vy. Co by vám pomohlo? Co byste ocenili a co vám bylo odepřeno? Přesně to dopřejte vašim dětem! Pocvičte s ním věci, ve kterých si není malý školák jistý. Na místo týdne nabitého kroužky od výmyslu světa se snažte s dětmi trávit co nejvíce času. Ten už totiž nikdo nikdy nevrátí zpátky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram