Tichá myška v práci

Někdy to v práci opravdu nebývá moc jednoduché. Práce by neměla být v životě žádné z nás na prvním místě, nicméně právě tam trávíme minimálně třetinu času z celého dne, a proto bychom se v ní měli cítit pohodlně.
Ať už pracujeme v kanceláři, ve školství nebo manuálně, kolektiv je mnohdy právě to, co nám dokáže během dne dodat energii a vykouzlit úsměv na tváři. Mnohé z nás si propletou profesní život s osobním a ocitnou se na kávě s dobrou kolegyní. Toto je ideální stav, ve kterém vše funguje, co když je to ale přesně naopak?

Ne každá z nás je rozený extrovert, který zapadne úplně všude. Ne každá dokáže vždy říci nějakou vhodnou a hlavně vtipnou poznámku, díky které se vždy stane středem pozornosti. Ovšem to, že nezapadnete do kolektivu, není důvod k výpovědi. Má to dokonce výhodu. Pokud váš profesní a osobní život zůstanou v oddělených zásuvkách, vyhnete se kamarádské hádce, na které by se mohli pobavit všichni ostatní kolegové.

Co když jste však do kolektivu nejen nezapadli, ale k tomu všemu vám vaše kolegyně a kolegové házejí na ramena své povinnosti? Poprvé to uděláte, neboť v podvědomí stále doufáte, že drobnou službičkou vás pozvou na páteční víno, kde se setkávají úplně všichni kromě vás. Podruhé si řeknete, proč ne, jsem šikovná a všechno stíhám.

Z milé výpomoci se však rázem může stát nepříjemné využívání. Nakonec to už nebude jen kolega, který hledá vaši pomoc, ale i nadřízený, který má pocit, že asi jste toho předtím dělali pramálo, když stejně stále všechno stíháte. Tichá myška se jen usměje a vše zvládá, dokud jí jednou neprasknou nervy a jednoho dne bez jakýchkoli náznaků a vysvětlení jednoduše podá výpověď. To ovšem není správné řešení.

Pokud vše stíháte a vypomáháte i kolegům, měli byste v sobě posbírat veškerou odvahu a zajít za vaším nadřízeným a o tom si s ním popovídat. Šikovná žena, která umí vždy jak poradit ostatním, si zaslouží adekvátní platové ohodnocení. Váš návrh na pozitivní změnu výplaty nemusí hned přinést ovoce. Avšak takový rozhovor na vás upozorní. Nadřízený zjistí, že jste důležitým, ne-li hybným článkem v práci a začne o vás uvažovat. Výsledkem pak může být kariérní růst a následně i zvýšení platu. Co když se však stane opak?

Váš nadřízený ví, že pomáháte ostatním a děláte i věci nad rámec svých povinností, ale přesto vás sám zavalí další prací ao zvýšení platu vůbec nemluví? V takovém případě byste měli opravdu riskovat a opět zaklepat na dveře nadřízeného. Měli byste se odhodlat, opět mluvit o zvýšení výplaty nebo následně naznačit možnost výpovědi. O chytrého člověka nikdo nechce přijít.

Pokud však změna nepřichází a vy máte pocit, že se pomalu začínáte ztrácet v řadě povinností a vaše výplatní páska se nijak nemění i výpověď může být řešením. Šikovná snaživá žena si najde jinou práci, ve které se může naplno projevit, a to is adekvátním ohodnocením.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram