Jak nepokašlat pracovní pohovor

Pracovní pohovor se zaschlou zubní pastou na košili či s propocenými mapami pod pažemi, které vám stejně cestu neukážou… I takový pohled se občas může naskytnout vašemu potenciálnímu budoucímu nadřízenému. Jak předcházet, byť trapným mloukvým chvilkám při jazykové části vašeho životopisu si prozradíme v následujících řádcích.
pohovor
Tak za prvé: nic si nenechávejte na poslední chvíli!
Skvělá rada nad zlato a ne jen v pracovních kruzích. Raději si vše připravte dopředu, včetně oblečení, pomůcek, které budete potřebovat při pohovoru (nemyslíme jen balíček čistých kapesníků), referencí a hlavně znalostí na daný obor.

Nepřikrášlovat!
A pokud jste si svůj životopis už mírně přikrášlili, co se týká zkušeností a úrovně schopností či dovedností tím kladným směrem, alespoň se tvařte, že je tam nedopsala vaše mladší sestra. Nebylo by od věci, oprášit slovník cizích slov, knihu angličtiny či „pregooglit“ ty správné stránky. Když něco nebudete vědět, alespoň se tvářte, že to máte na jazyku, přemýšlíte a neumíte si vzpomenout.

Dress code
Chce to ten správný outfit! I když si to mnozí nepřiznávají, výrok: Šaty dělají člověka, bude asi pravdivý. Podle správně zvoleného oblečení, úpravy obličeje (platí jen pro dámy, pánové, jen žádný make-up!) či zvolených doplňků, dokážete zanechat dobrý první dojem. Efekt prvního dojmu totiž ovlivní další chování opačné strany. V první řadě si uvědomte, na jaké místo se hlásíte. Není třeba, abyste se na pozici uklízečky „vyštramákovali“ do kostýmu. No přijít na pohovor na post manažerky v teniskách a tílku by asi nebyl nejlepší nápad.

pracovnípohovor
Připravte se na podpásovky
Scénář pracovního pohovoru občas připomíná výslech, ale neměl by však přejít na intimní zpověď. Nejčastěji „zákeráky“ od budoucích potenciálních nadřízených:

Proč bychom vás měli přijmout?
Proč jste určité období nepracovali?
Jaké jsou vaše záporné vlastnosti? Vyjmenujte alespoň 3.
Co víte o naší společnosti?
Jaký by měl být váš příští nadřízený?
Řekněte mi něco o vás.
Pokud byste mohli změnit jednu věc na vašem procházejícím povolání, co by to bylo?
Kde se vidíte o takových pět až deset let?
Zkuste si dopředu promyslet, co byste na to odpověděli.

A poslední bod na závěr!
Buďte přirození, dobře naladěni a pokud možno, nahoďte úsměv. Dokáže totiž zázraky! Před tím však „nesloupněte“ makový závin.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram